ROK SZKOLNY 2017/2018

Zajęcia pozalekcyjne z programowania dla uczniów klas II i III

W zajęciach bierze udział 12 uczniów w dwóch grupach po 6 uczniów. Uczniowie klasy drugiej uczą się programowania posługując się programem Baltie 3. Baltie to czarodziej, w którego postać wcielając się, dzieci budują sceny i czarują, tworząc własne projekty.

Natomiast uczniowie klas III poznają podstawowe polecenia w programie Logomocja. Dzięki temu programowi dowiadują się na czym polega programowanie. Tutaj uruchamiają żółwia, pisząc polecenia sterują nim we wskazanym kierunku lub tworzą różnorodne figury.

O dużym zainteresowaniu i atrakcyjności zajęć świadczy frekwencja na zajęciach, uśmiech i radość na twarzach uczniów.

Prowadząca zajęcia: Halina Wilczek

Rozwijanie kompetencji informatycznych w szkole podstawowej

Celem zajęć jest uzupełnienie oraz poszerzenie umiejętności wykorzystania technologii informatycznej i komunikacyjnej przez uczniów. Na zajęciach kładzie się nacisk na wdrażanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów i możliwości, które daje Internet. Uczniowie uczą się korzystać z komputera w celu zdobywania wiedzy, opracowania materiałów i projektów.

Zajęcia z programowania

Celem tych zajęć jest wprowadzenie uczniów w świat programowania, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, analizowania oraz rozwiązywania problemów, pobudzenie uczniów do poszukiwania rozwiązań stawianych przed nimi zadań. Uczniowie do tej pory poznali środowisko Baltie, jego podstawowe polecenia, wykorzystali program do przygotowania animacji.  Ucząc się programowania korzystają ze strony studio.cody.org, gdzie mogą tworzyć własne historyjki, układają programy z gotowych bloczków, debugują.

Danuta Wicherek, Mariusz Adaszek

Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej na dodatkowych zajęciach  z informatyki doskonalili swoje umiejętności z zakresu technologii informatycznej i komunikacyjnej. Poznawali zasady pracy z różnymi aplikacjami, doskonalili umiejętność posługiwania się nimi. Przede wszystkim zajęcia dodatkowe z informatyki dają uczniom możliwość poznania funkcji uzytkowej komputera i wykorzystania go jako narzędzia pracy, a nie tylko rozrywki. Uczniowie mogli w trakcie zajęć poznać możłiwości wykorzystania IT w procesie uczenia się oraz wykorzystania i zastosowania sprzętu elektronicznego do nauki innych przedmiotów.

M. Adaszek

W dniu 4.04.2018 r. klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej w Juszczynie, w ramach projektu unijnego Doświadczamy Nauki, pojechały na wycieczkę do Akademii Programowania w Krakowie. Uczniowie przez 4 godziny zajęć uczyli się jak zbudować roboty LEGO MINDSTORMS. Zaprojektowanie robota i jego testowanie podczas zabawy, a także zawody w utrzymaniu poruszającego się robota w wyznaczonym polu były najbardziej fascynującym przeżyciem naszych podopiecznych.

Po powrocie każda z klas, na lekcji wychowawczej wykonała plakat dotyczący tego wyjazdu.

Opiekunowie:

Danuta Wicherek i Agnieszka Kaczmarczyk