ROK SZKOLNY 2018/2019

W dniu 10 .09.2018 klasy 2b i 3 udały się na wycieczkę unijną do Zoo w Krakowie. Dzieci były bardzo przejęte tym wyjazdem ,gdyż mogły niejednokrotnie po raz pierwszy , na żywo, zobaczyć zwierzęta. Najbardziej byliśmy zainteresowani zwierzętami egzotycznymi. Zauroczyły Nas tygrysy , pingwiny czy różowe flamingi.  Podczas zwiedzania dużo ważnych informacji udzielił Nam Pan przewodnik ,który  w ciekawy sposób opowiadał Nam o życiu i zwyczajach zwierząt. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć ciekawe zwierzęta, cieszyć sie ich wyglądem i podpatrzeć ich tryb życia.  W Małym Zoo mogliśmy także pokarmić ich przysmakami . Karmiliśmy świnki morskie , sarenki i koziołki.

Wycieczka ta była dla Nas dużym przeżyciem i znalazła swoje odzwierciedlanie w zajęciach  projektowych w szkole.

Klasa2a wych. H. Wilczek

W dniu 13.09.2018 realizowaliśmy tematy:

Edukacja polonistyczna : Pisania sprawozdania po wycieczce do ZOO.

Wychowanie fizyczne: Ćwiczenia gry i zabawy bieżne .Doskonalenie reakcji na bodźce wzrokowo słuchowe, naśladowanie ruchów ptaków i kroków zwierząt.

Edukacja plastyczna: Origami – składanie z papieru pingwina i słonia.

Klasa 2b wych.  M. Woźny

W dniu 11.09.2018r. realizowaliśmy tematy:

Edukacja przyrodnicza; Rozmowa o zwierzętach oglądanych w zoo. Rozwiązywanie zagadek. Zapisywanie zdań na temat wycieczki.  Opis egzotycznych zwierząt.

W dniu 14.09.2018r. Edukacja plastyczna:  Wykonywanie zwierzątka z plasteliny - kompozycja przestrzenna.

Klasa 3 wych. E. Bogdan

11.09.2018r realizowaliśmy  temat:

Edukacja polonistyczna: ,,Zoologiczne rebusy” –rozpoznawanie nazw zwierząt, a także samodzielne układanie rebusów . Piosenka ,,Jedziemy do ZOO”

12.09.2018 r  temat

Edukacja przyrodnicza ,, Zwierzęta egzotyczne ” – praca z mapą świata . Umieszczanie zwierząt w ich naturalnych obszarach występowania. Krzyżówka ,,Zwierzęta naszych lasów”

Beata Pacyga

W dniu 21 września 2018 roku  klasa 2b pojechała do Gospodarstwa Agroturystyczno –Edukacyjnego „Zwierzyniec-Kopytkowo” w Izdebniku w ramach projektu „Doświadczamy nauki”. W mini - zoo dzieci mogły nie tylko zobaczyć i wiele dowiedzieć się o zwierzętach, ale oglądać je z bliska, dotykać, głaskać, karmić i to właśnie było powodem zachwytu i dostarczyło im wspaniałych przeżyć.
Uczniowie uczestniczyli także w miodobraniu. Poznawali życie pszczół, ich zwyczaje oraz sposób uzyskiwania miodu. Drugoklasiści mogli popróbować  smacznego i zdrowego miodu prosto z wirówki.

Po wycieczce,  realizowaliśmy projekt „ Atrakcje Kopytkowa” .

W dniu 24.09. 2018r. - Opowiadanie o rzadkich okazach zwierząt przebywających w gospodarstwie agroturystycznym. Malowanie wybranych zwierząt.

W dniu 27.09. 2018r. Realizując temat: Jakie skarby zawdzięczamy pszczołom? Wspominaliśmy o zwyczajach pszczół, roli pszczół w przyrodzie, roślinach miododajnych, sposobie pozyskiwania miodu i wartościach odżywczych i zdrowotnych miodu. Wykonaliśmy makietę pasieki.

Zwierzyniec Kopytkowo

Kl. 2a

Temat dnia: Jestem przyjacielem zwierząt

Ed. wczes. Swobodne wypowiedzi na temat pobytu w gospodarstwie agroturystycznym Zwierzyniec Kopytkowo. Wyróżnianie nazw zwierząt i ptaków. Zwierzęta domowe. Budowa ptaków.

Ed. plastyczna: W gospodarstwie  - kolorowanie pastelami zwierząt żyjących w gospodarstwach domowych.

Kl 3

Ed. wczesn. Układanie historyjki  obrazkowej ,,  Etapy powstawania miodu".

Ed. matem. ,,Rysowanie sześciokątów - plastrów miodu".

Ed. wczesn. Quiz przyrodniczy ,,Jakie to zwierze" Praca z masa solną ,,Zające".

Wyjazd do zwierzyńca w Kopytkowie

Zwierzyniec Kopytkowo

14 września 2018 r. w ramach projektu „Doświadczamy nauki” klasy 2a i 3 odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Izdebniku „Zwierzyniec Kopytkowo”. Uczniowie doświadczyli tam bliski kontakt z naturą i zwierzętami. Głaskanie i karmienie zwierząt to duże doświadczenie dla małych przyrodników. Również pokaz miodobrania sprawił im wielką frajdę. Każdy mógł na chwilę wcielić się w rolę pszczelarza, wyczyścić ramkę z wosku i sprawdzić, ile miodu się w niej znajduje. Po tak wykonanej pracy miód na pewno smakował jeszcze bardziej zwłaszcza, że spływał wprost z wirówki do miodu. Spacer ścieżką edukacyjną zachęcił dzieci do obserwacji zwierząt nie tylko rodzimych, ale także egzotycznych. Pobyt w Kopytkowie to nie tylko zwierzęta, to również obserwacja lasu, słuchanie śpiewu ptaków i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Po powrocie do szkoły na lekcjach wykonywaliśmy projekty edukacyjne, które utrwaliły naszą wiedzę: Jestem przyjacielem zwierząt, Etapy powstawania miodu, Rysowanie sześciokątów - plastrów miodu.

Halina Wilczek