Zadanie 2 Nowoczesne nauki przyrodnicze

Zajęcia pozalekcyjne „Nowoczesna chemia”

Nowoczesna nauka to nie tylko rozwój badań oraz przypływ innowacyjnych narzędzi pracy zbliżających nas do coraz bardziej szczegółowych wniosków i odkryć.

Zajęcia pozalekcyjne „Nowoczesna chemia”, prowadzone w naszej szkole to również nowoczesne sposoby zdobywania wiedzy, ułatwiające pojęcie zagadnień trudnych, to możliwość nauki przez doświadczanie, eksperymentowanie, poszukiwanie w dostępnych źródłach wiedzy np. w  Internecie, poradnikach, przewodnikach, atlasach, to korzystanie z tablicy interaktywnej, to samonauczanie za pomocą gier dydaktycznych, quizów, itp.

Uczniom dają możliwość samodzielnego badania świata w najbardziej naturalny sposób – poprzez zaangażowanie. Tak zdobywana wiedza pozwala zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość jako złożoną całość, na którą można patrzeć z różnych perspektyw.

Barbara Zając -Kutek

Zajęcia pozalekcyjne z fizyki

Zajęcia te mają pomóc uczniom w zrozumieniu podstawowych  praw fizyki, a także umożliwić im nadrabianie powstałych zaległości. Treści realizowane na zajęciach i sposób prowadzenia wspierają edukację ucznia , pozwalają łatwiej przyswoić i zrozumieć wiadomości z fizyki, motywują ucznia do samorozwoju oraz zachęcają do samodzielnej i twórczej pracy. Zajęcia  prowadzone są w pracowni fizycznej z wykorzystaniem pomocy naukowych będących w pracowni fizycznej lub sami uczniowie wykonują potrzebne pomoce . Sami uczniowie korzystając z zasobów Internetu zgłębiają problematyczne zagadnienia.

Zajęcia pozalekcyjne z geografii

Od września 2017 roku 7 uczniów klasy IIA gimnazjum przy Szkole Podstawowej  w Juszczynie uczestniczy w dodatkowych zajęciach z geografii w ramach projektu unijnego ,,NN Nowoczesna Nauka" . Podczas zajęć odbyli podróż dokoła świata, która składała się z 5 etapów. Pracując w grupach pokonywali kolejne etapy podróży doskonaląc swoje umiejętności w zakresie: obliczania współrzędnych geograficznych, przeliczania skal, obliczania odległości na mapie, obliczania różnicy czasu słonecznego. Podróż rozpoczęli w Gdyni, a zakończyli w Lizbonie. Ostatnim etapem wycieczki był lot samolotem do Warszawy.

W listopadzie wszyscy uczniowie klasy VIIA ze Szkole Podstawowej w Juszczynie uczestniczyli  w dodatkowych zajęciach z geografii w ramach projektu unijnego ,,NN Nowoczesna Nauka". Podczas jednego ze spotkań odbyli ,,Podróż przez Polskę’'. Wykorzystując zasoby platformy eduscience.pl,  w zespołach dwu i trzyosobowych grali w grę dydaktyczką, której celem było lepsze poznanie środowiska przyrodniczego Polski. Uczniowie w poszczególnych grupach rywalizowali ze sobą w konkursie wiedzy o naszym kraju.

W listopadzie uczniowie z  klasy IIA i  IIB gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Juszczynie uczestniczący w zajęciach dodatkowych pozalekcyjnych  ,,Nowoczesna geografia"  przygotowywali metodą projektu prezentacje ,, Czy znasz ten kraj ?. Zagadki geograficzne. Pytania weryfikowały wiedzę uczniów na temat dwóch państw: Stanów Zjednoczonych i Brazylii.

Przygotowane prezentacje zostały wykorzystane podczas lekcji geografii na utrwalenie wiedzy o omawianych krajach.

Siedmiu uczniów klasy VIIA przy Szkole Podstawowej w Juszczynie uczestniczący w zajęciach dodatkowych pozalekcyjnych  ,,Nowoczesna geografia" pracowali metodą projektu przygotowując prezentacje wybranych parków województwa małopolskiego. W grupach dwu i trzyosobowych zbierali informacje dotyczące środowiska przyrodniczego, fauny i flory Tatrzańskiego, Babiogórskiego i Pienińskiego Parku Narodowego.

Przygotowane prezentacje zostały zaprezentowane podczas dodatkowych zajęć unijnych dla całej klasy VII przy utrwalaniu wiedzy na temat  ochrony środowiska przyrodniczego w Polsce.

Uczniowie klasy VIIA przy Szkole Podstawowej w Juszczynie uczestniczący w zajęciach dodatkowych pozalekcyjnych z geografii w ramach projektu  ,,Nowoczesna geografia" brali udział w zajęciach mających na celu utrwalenie orientacji na mapie fizycznej Polski.

Na mapie interaktywnej Polski uczniowie indywidualnie wykonywali ćwiczenia polegające na: zaznaczaniu wskazanych krain geograficznych, podpisywaniu obiektów: rzek, miast, szczytów, jezior i parków narodowych.

Uczniowie klasy IIIA i IIIB gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Juszczynie uczestniczący w zajęciach dodatkowych pozalekcyjnych  ,,Nowoczesna geografia" opracowali metodą projektu Koronę Gór Polskich, czyli 28 szczytów pasm górskich. Pierwszym etapem była praca w dwóch grupach polegająca na zbieraniu informacji i przygotowaniu prezentacji multimedialnych. Na koniec projektu przygotowana została wystawa, którą mogą oglądać nauczyciele i wszyscy uczniowie w szkole.

Wioletta Kasprzyk