ŚWIĘTO PATRONKI

Dziś, 08.06., w Kościele Katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Królowej Jadwigi, która jest patronką naszej szkoły. Z pewnością każdy wiele słyszał o św. Jadwidze, dlatego w tej krótkiej notatce nie skupię się na życiorysie, lecz na słowie "patron", które łączy osobę świętej królowej z naszą szkołą. Słowo patron pochodzi z języka łacińskiego od "patronus". Pojęcie to znane było już w starożytności. W Imperium rzymskim określano tym mianem obywateli rzymskich z wyższych sfer, którzy sprawowali opiekę nad wyzwolonym przez siebie niewolnikiem. Taki wyzwoleniec mógł pod skrzydłami patronusa rozpocząć swobodne życie na własny rachunek ciesząc się pełnią praw człowieka wolnego. Patronus wyzwalając go dawał mu niemal nowe życie tak bardzo różne do dotychczasowego okrutnego stanu niewoli. Nieprzypadkowo zatem słowo "patronus" bierze swoje pochodzenie od słowa "pater", czyli "ojciec". Tak jak ojciec i matka daje życie dziecku, tak i patronus obdarzał nowym życiem dotychczasowego niewolnika, a nową matką było dla niego cesarstwo, ojczyzna. Po upadku cesarstwa zjawisko patronatu funkcjonowało nadal, ale w zmieniających się formach. Ludzie majętni wspomagali finansowo zdolnych lecz ubogich artystów, fundowali szkoły i łożyli na ich utrzymanie, przyjmowali do herbu zasłużonych nie-szlachciców. Na rozmaite sposoby inwestowano w ludzi.  Dziś słowo patron jest rozumiane w nieco odmienionym przez obecne czasy znaczeniu, jednak zachowało niezmienioną istotę, którą jest różnorodna forma roztaczania obrony, opieki, wstawiennictwa, pośrednictwa wobec podopiecznego.
Patronami są dziś nazywane wybitne postaci, które swoim życiem zostawiły w pamięci ludzi głęboki ślad i wskazówki jak przeżyć życie by pozostawić ten świat odrobinę lepszym niż się go zastało. To święci wstawiający się za nami u Pana Boga, to bohaterowie narodowi pokazujący nam czym jest bohaterstwo i miłość do ojczyzny, to utalentowani artyści, wynalazcy, naukowcy, którzy oddali ludzkości swoją pracą nieocenione usługi. Wśród wielkiej rzeszy patronów są też wybitni politycy i władcy - ze św. królową Jadwigą. Z okazji dnia patronki szkoły zachęcam Was poznawania powodów, dla których po ponad 600 latach od jej śmierci pamięć i wdzięczność wobec jej dokonań jest nadal żywa. Nasza patronka ma wielkie możliwości roztoczenia nad nami opieki w dziele wychowania szlachetnych obywateli pod warunkiem, że zechcemy odkryć i przyjąć wartości, którymi się kierowała. Dzięki temu i my mamy nadzieję zostać dobrze zapamiętani w pamięci naszych bliskich, sąsiadów, miejscowości, małych ojczyzn, a może i kraju lub nawet świata? Św. królowo Jadwigo, módl się za nami

KS. Przemysław Cios