ARCHIDIECEZJALNE SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

W sobotę 21 stycznia, w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, miało miejsce kolejne Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły, którzy 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego odwiedzali domy znajdujące się na terenie parafii Matki Bożej Pocieszenia w Juszczynie. Śpiewając kolędy i przekazując Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa, zbierali oni wówczas środki finansowe na wsparcie działalności misyjnej w Peru. W krakowskim spotkaniu dzieciom i młodzieży z naszej szkoły towarzyszyli ich katecheci, p. Dorota Kozieł i p. Jerzy Krywult.

Po dotarciu przez nas na miejsce spotkania, na parkingu przywitali nas wolontariusze, którzy podzielili jego uczestników na 4 grupy: kolor zielony to Afryka, czerwony – Ameryka, żółty – Azja i niebieski symbol Oceanii. Juszczyn został przydzielony do Ameryki.

O godzinie 8:30 w auli znajdującej się obok sanktuarium nastąpiło zawiązanie wspólnoty i spotkania z misjonarzami. Do dalekich Indii wybraliśmy się z s. Pryscyllą, klawerianką, która uczyła dzieci modlić się w języku Manipur i pisać językiem obrazkowym. O słonecznych rejonach Brazylii w okolicach Corcovado opowiadał nam ks. biskup Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, który przez 15 lat pracował tam jako misjonarz.
Do Chin pojechaliśmy z ks. Andrzejem Błażkiewiczem, a do dalekiej Amazonii i Peru zabrała nas p. Dorota Kozieł, która przez kilkanaście lat pełniła tam posługę misjonarki świeckiej, a obecnie jest katechetką w naszej szkole.

Następnie udaliśmy się do sanktuarium, by uczestniczyć we Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył ks. Bp Robert Chrząszcz. Dzieci usłyszały od ks. biskupa m.in. pasterskie słowo uznania za wrażliwość ich serc oraz zachętę do dalszego zaangażowania się w sprawy misji w Kościele powszechnym.

Po Mszy Świętej mogliśmy posilić się w Kuchni Misjonarza oraz wziąć udział w quizie misyjnym za pośrednictwem aplikacji internetowej Kahoot. Nad przebiegiem konkursu czuwali klerycy z krakowskiego seminarium. Do Juszczyna powróciliśmy około godz. 15:00.

Nasze wspólne pielgrzymowanie przebiegało w atmosferze modlitwy i radości. Z całego serca dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom, za tak chętne angażowanie się w sprawy misyjne Kościoła.

Jerzy Krywult