Tak zaczynamy każdy rok szkolny

Koniec sierpnia i początek września to w naszej bibliotece gorący i trochę nerwowy czas. Wszystko za sprawą podręczników i ćwiczeń spływających podczas wakacji i początkiem września do szkół w całej Polsce w ramach trwającej od lat akcji finansowania tych materiałów przez samorządy. Nasza Gmina też w niej uczestniczy.

Ciężkie pudła z książkami po dotarciu do szkoły są rozpakowywane, ich zawartość skrupulatnie sortowana, liczona i porównywana z zamówieniami złożonymi kilka miesięcy wcześniej w wydawnictwie.

Zanim komplet nowych podręczników trafi w ręce ucznia, musi zostać odpowiednio „przygotowany” przez nauczyciela-bibliotekarza. Fachowo nazywa się to opracowaniem zbiorów: rzeczowym, ilościowym i technicznym. Składa się na to wiele mniej lub bardziej czasochłonnych czynności, jak: pieczętowanie każdego egzemplarza, rejestracja opisu w odpowiedniej księdze inwentarzowej, nadanie kolejnego numeru i zapisanie go w określonym miejscu w książce. Jeszcze tylko należy upewnić się w sekretariacie Szkoły co do aktualnej ilości uczniów w poszczególnych klasach... i można przystąpić do wydawania uczniom materiałów pachnących nowością i przygodą :)

Podręczniki do danej klasy są użytkowane przez 3 lata, a następnie jako zniszczone wycofuje się je z inwentarza i przekazuje na makulaturę. Zeszyty ćwiczeń natomiast uczniowie co roku otrzymują nowiutkie i pachnące farbą drukarską. Sądząc po stopniu zużycia  przy końcu roku szkolnego, niektórym uczniom chyba żal jest psuć tę pachnącą nowość ćwiczeń ;)

Klasy, które nie mają szczęścia uczyć się z fabrycznie nowych materiałów, otrzymują swoje komplety na kolejny rok szkolny w czerwcu, w ostatnim tygodniu nauki - natychmiast po oddaniu ich przez starszy rocznik. Uczniom daje to szansę wdrożyć się w naukę już w pierwszym dniu po rozpoczęciu roku szkolnego, a nauczycielom brak podręczników czy ćwiczeń potrzebnych na lekcjach nie dezorganizuje pracy :)

Autor: (mta)