ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU 2023

W listopadzie, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Akcje związane z tym wydarzeniem trwały nieco ponad tydzień. Podczas nich zarówno uczniowie jak i nauczyciele prowadzili szereg działań mających na celu uświadomienie, jakim złym nałogiem jest palenie tytoniu. Celem akcji było przede wszystkim zniechęcenie uczniów do rozpoczęcia palenia. Działania były prowadzone na dwóch etapach edukacyjnych – w klasach 1-3 i 4-8.

W klasach 1-3 uczniowie malowali ulotki o szkodliwości palenia papierosów, które później zanosili do domu dla palących członków ich rodzin. Zostały także przeprowadzone pogadanki na ten temat, redagowane rymowanki do hasła  “Nie pal przy mnie, proszę". Uczniowie pracowali w grupach przygotowując plakat zachęcający do zdrowego trybu życia i mówiący o szkodliwości palenia papierosów. Akcję w młodszych klasach koordynowała pani Beata Pacyga.

Klasy 4-8 miały przeprowadzone lekcje wychowawcze o tematyce nałogów, głównie palenia papierosów, a wychowawcy otrzymali przykładowe scenariusze i karty pracy, które wykorzystywali na zajęciach. Ponadto zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu na drzwiach swojej sali, który miał zniechęcać do palenia tytoniu, pokazywać jego szkodliwe strony zarówno dla zdrowia jak i portfela palaczy.

Na lekcjach biologii, przyrody i wychowania do życia w rodzinie nauczyciele uświadamiali młodzież na temat wpływu palenia tytoniu oraz e-papierosów na organizm człowieka, poruszali problem palenia papierosów, także u młodych ludzi, uświadamiając, że jest to nałóg, z którego trudno się wychodzi. Uczniowie dzielili się swoimi refleksjami.

Szkolni koordynatorzy akcji przygotowali gazetkę związaną ze szkodliwością palenia tytoniu – ta praca z pewnością zwróciła uwagę wszystkich, także rodziców, ponieważ została umieszczona na głównym korytarzu.

Konkurs na plakat wśród młodszych uczestników wygrały ex aequo klasa Ib i IIb, a wśród starszych roczników – klasa VIa. Wszyscy uczniowie, za udział w tegorocznych akcjach i konkursach, otrzymali słodkości ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Monika Warta, Barbara Łazarz