WIZYTA GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

Miesiąc grudzień obfituje w wiele uroczystości, jedną z nich jest Święto Górników – Barbórka. Z tej okazji 4 grudnia, dzieci z grup przedszkolnych gościły emerytowanego górnika-ratownika  Pana Wiesława Wróbla. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, jak witają się i żegnają górnicy, słowami - ,,Szczęść Boże”. Jak powstał węgiel, w jaki sposób jest on wydobywany oraz jak bardzo jest on nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w stroju galowym. Dlatego też, dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej- ,,czako”, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni.

Pan Wiesław wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. W podziękowaniu za przybycie dzieci zaśpiewały górnikowi piosenki ,,Czarnym węglem…” oraz ,,My górnicy...”.  Na zakończenie Pan Wiesław częstował dzieci cukierkami oraz rozdał rysunki, które dzieci kolorowały  węglem rysunkowym.

Wszystkim górnikom oraz Barbarom życzmy 100 lat !!!

Agnieszka Wróbel-Nowak