SŁODKIE KOLĘDOWANIE W JUSZCZYNIE

Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia! Ileż w nich głębokich myśli, a nade wszystko jak wiele czułej radości skierowanej do tego Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat! –  te słowa Jana Pawła II były myślą przewodnią zorganizowanego po raz drugi „słodkiego kolędowania”, które w piątek 19 stycznia br. odbyło się w Juszczynie.

Mieszkańcy oraz przybyli Goście piątkowe popołudnie i wieczór spędzili na wspólnym kolędowaniu. Gospodarzami spotkania byli: dyrekcja, rada rodziców oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Juszczynie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli: proboszcz juszczyńskiej parafii – ks. Tadeusz Bogdanik, Starosta Suski – pan Józef Bałos, Burmistrz Makowa Podhalańskiego – pan Paweł Sala wraz z Małżonką, juszczyńscy Radni naszej Gminy – pani Dorota Kaczmarczyk i pan Kazimierz Bałos oraz Sołtys Juszczyna – pan Stanisław Kozieł. Bardzo licznie przybyli najbliżsi występujących uczniów, by dodawać im otuchy i podziwiać ich występy.

Wieczór kolęd otworzyła dyrektor naszej Szkoły, pani Urszula Bałos, witając obecnych przytoczonymi wyżej słowami Papieża, a całość poprowadziła przewodnicząca Rady Rodziców, pani Bernadetta Klimowska.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się grupa kolędników przedszkolnych, przygotowana przez wychowawczynie Barbarę Stanaszek i Annę Wieczorek. W ich wykonaniu zobaczyliśmy urocze przedstawienie jasełkowe Śpiochy. Po nich wkroczyły „starszaki”, nad którymi czuwały panie: Ewa Sałaciak i Agnieszka Wróbel-Nowak. Przygotowali oni kolędy i pastorałki, m.in.: Przybieżeli do Betlejem, Lulajże, Jezuniu, Od serca do ucha oraz Skrzypi wóz.

Po najmłodszych kolędnikach scenę opanowali wspólnie uczniowie klas I-III. W ich interpretacji usłyszeliśmy Choineczko, choineczko oraz Przybieżeli do Betlejem, a trzecioklasiści samodzielnie zaśpiewali i zagrali na dzwonkach Lulajże, Jezuniu.

Następnie przyszła kolej na zdolnych solistów i ich instrumenty. Hanna Burliga (4b) zagrała na pianinie melodię Jingle Bells, Antoni Mazur (5a) zaprezentował na trąbce melodie Wśród nocnej ciszy i Przybieżeli do Betlejem, a jego koleżanka z klasy, Natalia Mirocha, odegrała na saksofonie Anioł pasterzom mówił. Emilia i Hania Klimowskie w duecie ucieszyły uszy słuchaczy kolędą Przybieżeli do Betlejem, wykonaną na wiolonczeli i pianinie, zaś Klaudia Zembal (5b) pięknie zagrała na pianinie tę melodię jeszcze raz.

Gdy przygasły światła, a salę rozjaśniało jedynie delikatne migotanie świec i lampek, poczuliśmy prawdziwy klimat i atmosferę Świąt, w które wprowadziło nas przedstawienie jasełkowe pt. Z kroniki Jakuba, pisarza miejskiego w Betlejem, przygotowane pod okiem niestrudzonych pań - Izabeli Zdebskiej i Elżbiety Borys – oraz wychowawców klas piątych – Barbary Grzechynki i Mariusza Adaszka.

Na scenie zobaczyliśmy też Rodziców w przepięknym wykonaniu kolęd przy gitarowym akompaniamencie pani Katarzyny Burligi, następnie Grono Nauczycielskie naszej szkoły, z panią Izabelą Zdebską przy pianinie, zaśpiewało kolędy i pastorałki.

Indywidualnie, w duetach lub grupowo zaprezentowały się uczennice z klas IV-VII śpiewając lub grając: Anna Marszałek (śpiew) - Lulajże, Jezuniu; Kacper Łaciak (keyboard) – Jest taki dzień i Cicha noc; Julia Zgudziak i Zofia Holc – Gdy śliczna Panna...; Nikola Nitoń i Kornelia Grzechynka (śpiew, przy akompaniamencie Hani Klimowskiej na pianinie) – Dzisiaj w Betlejem; Emilia Kaczor, Anna Łazarz, Hanna Burliga i Klaudia Nieciąg (śpiew) – Nie miały aniołki oraz Jezusa narodzonego (tu z towarzyszeniem Hani Burligi na flecie prostym); Katarzyna Łaciak (skrzypce), Weronika Dyrcz (kontrabas), Marta Gołuszka (skrzypce) – Jakaś światłość nad Betlejem i Śpij, mój Maleńki.

Wieczór zakończył występ szkolnego chóru, pod opieką i prowadzeniem pani Izabeli Zdebskiej.

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy powinni otrzymać słowa podziękowania, ale sercem kierujemy je do każdego z osobna!

Przybyłym Gościom dziękujemy za obecność oraz za to, że mimo licznych obowiązków znaleźli czas, by przyłączyć się do wspólnego kolędowania.

Dziękujemy pani Dyrektor Urszuli Bałos za umożliwienie organizacji tego wyjątkowego wieczoru, pani Dyrektor Agnieszcze Kaczmarczyk, Izabeli Zdebskiej i Rodzicom za przygotowanie sali, pięknej dekoracji i stworzenie wyjątkowego nastroju. Dziękujemy Rodzicom zaangażowanym w pieczenie i serwowanie ciast, ciepłych napojów, tostów, popcornu, a także tym, którzy sprawnie uprzątnęli salę po zakończeniu imprezy. Dziękujemy też panu Tomkowi za obsługę sprzętu nagłaśniającego.

Mamy nadzieję, że „słodkie kolędowanie” stanie się w naszej Szkole tradycją. Jest to wspaniała okazja, by wspólnie cieszyć się z sukcesów dzieci, by spotkać się w gronie przyjaciół i znajomych i - po prostu - być razem.

(MTA)