SPEKTAKL EKOLOGICZNY ,,DRZEWO ŻYCIA” W MCK MAKÓW PODHALAŃSKI

Dnia 04.03.2024 dzieci z grupy 0A i 0B obejrzały spektakl ekologiczny pt. ,,Drzewo życia” w Makowskim Centrum Kultury wykonany przez Aktorów Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Spektakl był bardzo pouczający. Opowiadał o losach starej Gazety Emilii, pieska Rysia, potworze Gałganie oraz mądrym Drzewie Życia. Emilia i Rysiek postanawiają zawalczyć o otaczający ich świat i poszukać starego drzewa, które wie jak dbać o środowisko, jak segregować śmieci i zapobiegać smogowi oraz jak pozbyć się strasznego potwora Gałgana. Dzieci nauczyły się jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne i naszą planetę. Zostały im przybliżone pojęcia takie jak recykling i segregacja odpadów. Przedstawione zostały konsekwencje zanieczyszczeń powietrza i wody oraz ich wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i roślin. Niezaprzeczalnymi atutami przedstawienia okazała się profesjonalna oprawa m.in. bogata scenografia, niezwykłe kostiumy, muzyka, efekty specjalne, wartka pełna humoru akcja, znakomita gra aktorska sprawiły, że nauka ekologii okazała się znakomitą zabawą.

Po spektaklu dzieci otrzymały pamiątkowy Hotel dla owadów, wykonany przez uczestników  warsztatów terapii zajęciowej OREW z Juszczyna. Dowiedziały się, iż jest to budowla która ma celu zapewnić schronienie, miejsce do gniazdowania i hibernacji różnym gatunkom owadów. Materiałem budulcowym są naturalne surowce, takie jak drewno, gałęzie, szyszki, słoma, glina, liście czy kora. W kolejnych dniach dzieci wspólnie umieściły hotel dla owadów w wyznaczonym miejscu. Będziemy bacznie obserwować jakie owady w nim zamieszkują.

Na koniec odwiedziliśmy krainę dobrej zabawy - Smykolandię w Makowie Podhalańskim, gdzie bardzo aktywnie i jakże radośnie spędziliśmy czas, dzięki wielu atrakcjom, które nam oferuje sala zabaw m.in.  basen z piłeczkami, trampoliny, drabinki do przejścia na rękach, tory przeszkód i wiele innych elementów. Uśmiech na twarzach był wyrazem jakże udanego dnia.

Mamy nadzieję, iż jeszcze niejednokrotnie będziemy mieli okazję uczestniczyć w jakże ważnych, interesujących i pouczających spektaklach oferowanych przez Makowskie Centrum Kultury.

Agnieszka Wróbel- Nowak