OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom” jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży przepisów i zasad postępowania koniecznych na wypadek pożaru.

Od startujących wymaga się praktycznych umiejętności w posługiwaniu się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat: technik pożarniczych, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz orientacji z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także ekologii. Uczestnicy potyczek powinni też mieć wiadomości dotyczące historii i tradycji ruchu strażackiego oraz pojęcie o kulturze swojego regionu.

Jak widać, od zawodników wymagana jest obszerna wiedza teoretyczna i praktyczna.

Turniej odbywa się we wszystkich województwach - od szczebla lokalnego do ogólnopolskiego.

W naszej szkole eliminacje do szczebla gminnego odbyły się 9 lutego br. w dwóch grupach wiekowych:

- klasy 1-4 - udział wzięło 2 uczniów i dwoje z nich - Filip Stopka (kl. 4a) i Maciej Łaciak (kl. 4a)  - wywalczyło sobie awans do etapu gminnego.

- klasy 5-8 – udział wzięło 10 uczniów, wśród których najlepszymi okazały się   Milena Bisaga (kl. 4b) Katarzyna Łaciak (kl. 6a) i one awansowały do etapu gminnego.

Gminny etap turnieju odbył się 5 marca br. w Urzędzie Miejskim w Makowie Podhalańskim. Cała nasza czwórka najpierw rozwiązywała test, a następnie wzięła udział w części ustnej, po której wyłonieni zostali zwycięzcy. Poziom był bardzo wysoki i utrzymanie się w czołówce było sporym wyzwaniem.

W grupie młodszej Filip Stopka zajął II-sze miejsce.

Czwartoklasista Filip Stopka będzie reprezentował naszą Szkołę na etapie powiatowym turnieju, który rozegra się 20 marca br. w Państwowej Straży Pożarnej Suchej Beskidzkiej.

Wszystkim biorącym udział serdecznie dziękujemy, gratulujemy odwagi i zaangażowania, a za Filipa trzymamy kciuki i życzymy sukcesów w dalszych potyczkach.

Agnieszka Kaczmarczyk

Aktualizacja:

W dniu 20 marca 2024 r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej odbył się powiatowy etap  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym nasz uczeń Filip Stopka brał udział. Otrzymał piękne nagrody i dyplom. Wierzymy, że w przyszłym roku będzie nas znowu reprezentował i zdobędzie wysokie miejsce.