NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony corocznie 1 marca poświęcony jest upamiętnianiu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Tego dnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez panią Elżbietę Borys i panią Izabelę Zdebską  oraz uczniów klasy VIII. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli widowisko słowno- muzyczne, które było hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Podczas akademii uczniowie przypomnieli nam ostatnie chwile z życia bohaterów tamtych wydarzeń, szczególnie kierując naszą uwagę na losy 17-letniej Danuty Siedzikówny „ Inki”.

Recytując wiersze, śpiewając patriotyczne piosenki, wspominając niezłomnych bohaterów występujący uczniowie chcieli przypomnieć znaczenie tego święta oraz jego jakże smutną historię. Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem Pani Dyrektor Urszuli Bałos, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci polskiej historii oraz podziękowała uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii.

Cieszymy się, że występ uczniów naszej szkoły, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli.

Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

Jerzy Krywult