Projekt czytelniczy - podsumowanie

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia, przeprowadziliśmy w naszej Szkole czytelniczy projekt-zabawę, adresowany do klas IV-VIII, w który też bardzo chętnie włączyły się klasy I-III.

Projekt polegał na wypełnianiu w określonych terminach poszczególnych zadań, tematycznie związanych z książką i czytaniem. Cała akcja była rozciągnięta w czasie - trwała od 26 marca do 4 kwietnia br.

Pierwsze zadanie polegało na napisaniu krótkiej rymowanki lub wierszyka namawiającego do czytania książek. Tę konkurencję wygrała klasa Vb, jednym punktem uciekając klasie VIIIa.

Drugim zadaniem było stworzenie plakatu promującego obcowanie z książką, z hasłem reklamowym, zachęcającym do sięgnięcia po książkę. Tutaj maksymalna pula punktów (10) dwukrotnie zagościła w statystykach, zasilając konta obu klas czwartych.

Kolejnym wyzwaniem było wykonanie zakładek do książek. Ilość i forma były dowolne - w zależności od stopnia natchnienia artystycznego klasy. Na tym polu bezkonkurencyjna okazała się Vb – wśród przygotowanych zakładek prym wiodły Julia Prymula i Milena Bisaga, które łącznie zrobiły 31 zakładek!

Ostatnie polecenie wiązało się z zabawą w przebieranki – chodziło o to, by zamienić się w dowolną postać z książki. Tutaj - prócz klas IV-VIII - bardzo licznie udział wzięły obie klasy pierwsze i klasa 2b. Pomieszczenia klasowe i szkolne korytarze zaroiły się od kolorowych postaci z ulubionych książek naszych uczniów. Prym wiodły Anie z Zielonego Wzgórza, postacie z serii o Harrym Potterze, a także z cieszącej się ostatnio wśród młodzieży serii Rodzina Monet. Nie zabrakło też bohaterów z innych książek, jak: Nela, mała reporterka, Akademia pana Kleksa, Alicja w Krainie Czarów, Felix, Net i Nika, Mały Książę, Balladyna, a nawet z wiersza Kaczka Dziwaczka. Niektórzy uczniowie pojawili się w szkole jako bohaterowie biografii o Arkadiuszu Miliku czy Jude Bellinghamie.

Zmagania trwały do 4 kwietnia. Jury oceniło prace wszystkich klas i podsumowało ich starania. Bezapelacyjnie zwycięstwo przypadło klasie Vb, której uczniowie pokonali rywali. Z przewagą 10 punktów wyprzedzili depczącą im po piętach IVa i dotarli na szczyt książkowych zmagań. Gratulujemy wygranej, a wszystkim dziękujemy za kreatywność i pomysłowość oraz zaangażowanie we wspólną zabawę!

Organizatorzy:

B.Bałos, A. Stasik, M.Twardowska-Adaszek