ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Dnia 02.04.2024 obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez zgromadzenie ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat zaburzenia jakim jest spektrum autyzmu.

W tym roku na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia osób w spektrum autyzmu, zaangażowała się cała szkoła. Dnia 09.04.2024 r dzieci z oddziałów przedszkolnych jak i wszystkie klasy wraz z nauczycielami, ubrały się na niebiesko oraz o zdobili swoje sale lekcyjne niebieskimi balonami, wstążkami, motylami.

Każda klasa obejrzała prezentację oraz filmy edukacyjne, dzięki którym zapoznała się z pojęciem autyzmu, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem oraz rozbudzała w sobie tolerancję wobec osób, które inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Dzieci poznały problemy osób w spektrum ich trudności w rozumieniu świata.

W tym dniu Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach sensorycznych. Tańczyły z niebieskimi balonami przy piosence pt. ,,Niebieski sweterek”. Ponadto w swoich grupach wykonuwaliśy pracę plastyczną ,,Niebieskie motyle” oraz plakaty m. in. ,,Różni ale równi” które ozdobiliśmy niebieskimi odciskami dłoni. Każdy uczeń i nauczyciel mógł odcisnąć swoją dłoń,  w specjalnie wyznaczonym miejscu na korytarzu przedszkolnym.

Wszystkie klasy włączyły się w wydarzenie- wykonały piękne plakaty oraz transparenty na znak solidarności.

Naszym celem było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat a także budowanie otwartości i akceptacji wśród dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom i nauczycielom za zaangażowanie i wsparcie akcji.

Agnieszka Wróbel- Nowak

Barbara Stanaszek