WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE ORAZ ZWIEDZANIE STADIONU ŚLĄSKIEGO

W dniu 16.04.2024 roku uczniowie klasy 6 oraz 5b pod opieką nauczycieli wybrali się na wycieczkę do Chorzowa. Naszym głównym celem było zwiedzanie Planetarium oraz Stadionu Śląskiego. Na początku naszej wycieczki udaliśmy się na Stadion Śląski. To co zobaczyliśmy i przeżyliśmy zapamiętamy do końca życia. Począwszy od zapoznania się z bogatą historią obiektu, jego charakterystycznymi cechami, aż do uświadomienia sobie jak wielkie wydarzenia, miały tam miejsce. Jednym z momentów, który zrobił na nas wielkie wrażenie to pobyt w szatni, w której swój czas spędziło wielu wspaniałych sportowców, jak również gwiazd estrady.

Uczniowie klasy 6 i 5b  to w części aktywni sportowcy i w związku z tym możliwość pobytu w „świątyni sportu” była nie lada gratką.

Kolejnym punktem naszej przygody było zwiedzanie Planetarium. Po krótkim odpoczynku w dziesięcioosobowych grupach udaliśmy się na wystawę „Geofizyka”, która została przygotowana w ramach rozbudowy placówki. Ta interaktywna ekspozycja dotyczyła zjawisk związanych z sejsmologią i meteorologią. Każdy mógł doświadczyć symulacji trzęsienia ziemi, zobaczyć i usłyszeć wyładowania generowane przez cewkę Tesli, poznać różne strefy klimatyczne oraz sprawdzić jak z kosmosu wyglądają nasi „sąsiedzi” – czyli planety Układu Słonecznego. Ta dwugodzinna przygoda z geofizyką pomogła lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące zarówno we wnętrzu i wokół Ziemi.

Następnie uczestniczyliśmy w seansie „Explore”. Obserwowaliśmy gwiazdy i gwiazdozbiory widoczne nocą nad naszymi głowami. Dowiedzieliśmy się między innymi dlaczego gwiazdy spacerują po niebie, kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu, jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba. Poznaliśmy dokładnie teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika.

Był czas również na spacer po parku wokół planetarium i na zjedzenie czegoś dobrego.

Wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni. Wrażenia jakich doświadczyliśmy podczas tej wyprawy z pewnością pozostaną z nami na długo. Do Planetarium Śląskiego wrócimy jeszcze niejeden raz!