WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

Tradycją Juszczyńskiego gimnazjum stał się wyjazd trzecioklasistów do obozu zagłady w Oświęcimiu i Brzezince.

Po przyjeździe do Oświęcimia zwiedzaliśmy obozowe bloki. Każdy z nich to oddzielna przerażająca karta historii zapisana przez niemieckich oprawców. Obejrzeliśmy fotografie przedstawiające ludzi w rożnych sytuacjach życia obozowego. Obejrzeliśmy niezliczone eksponaty, którymi były: dokumenty, przedmioty codziennego użytku.Za szybami tłoczyły się sterty butów, okularów, torb podróżnych, mis i garnków. Za jedną z szyb leżała sterta puszek po trującym gazie „Cyklonie B”.

W ciszy i skupieniu młodzież przemierzała obozowe ścieżki. Wzruszające było każde miejsce. Jednym z ważniejszych „przystanków” była cela, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe.

Gimnazjalistom towarzyszyli nauczyciele: Agnieszka Kaczmarczyk, Barbara Zając – Kutek, Monika Czarny i Urszula Bałos. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Swoją postawą i zachowaniem udowodnili, że są Polakami w pełnym tego słowa znaczeniu.

Urszula Bałos