U WAWELSKIEJ PANI

30 maja 2012r w Krakowie odbył się II Zjazd Rodziny Szkół im. Św. Jadwigi Królowej z okazji 15-lecia kanonizacji naszej Patronki.

Od rana dzieci i młodzież szkół jadwiżańskich zwiedzała Katedrę Wawelską, dzwon Zygmunta i podziemia katedry.

Przybywające szkoły witał Proboszcz Katedry Ks. Prałat Zdzisław Sochacki.

O godz. 13.00 uczestnicy zjazdu zebrali się na placu przed Barbakanem. Po uformowaniu orszaku pod eskortą policji ze śpiewem wszyscy zebrani wyruszyli ul. Floriańską i Grodzką na Wawel.

W Katedrze Mszę św. Koncelebrował J.E. ks. Biskup Jan Szkodoń z Proboszczem Katedry Ks. Zdzisławem Sochackim, Ks. Prof. Jackiem Urbanem – dyrektorem biblioteki Akademii Papieskiej w Krakowie oraz z księżmi przybyłymi ze szkołami. W homilii ks. Biskup najpierw przekazał słowo od J.E. Metropolity Krakowskiego Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, następnie przypomniał życie i dzieła Św. Jadwigi Królowej. Udzielił wskazówek przybyłym dzieciom i młodzieży, do wychowawców i rodziców skierował kilka słów o wychowaniu opartym na wartościach chrześcijańskich i odpowiedzialności związanej z wychowaniem młodego pokolenia.

Następnie uczestnicy uroczystości procesyjnie przeszli pod Czarny Krucyfiks przy ołtarzu z relikwiami naszej Patronki i wspólnie odmówili modlitwę do Św. Jadwigi Królowej.

W zjeździe uczestniczyły 33 delegacje szkół im. Świętej Jadwigi w tym delegacja ze Szkoły Podstawowej w Juszczynie (Weronika Bojęś, Gabriela Bogacz, Kamila Pacyga,Izabela Guzik,Karolina Guzik,Kinga Jurczak,Kasper Świstek, Kamil Migas, Tomasz Kosek)

Każda ze szkół reprezentowana była przez poczet sztandarowy(Martyna Głuc,Joanna Woźny,Jan Kaczmarczyk).Wszyscy uczestnicy mieli moc wrażeń i byli bardzo zadowoleni, że mogli brać udział w tak wspaniałej uroczystości.

W zjeździe uczestniczyły szkoły: SP w Alfredówce, SP w Bieśniku, SP nr 29 w Częstochowie, SP w Durdach, SP w Jarocinie,  SP w Juszczynie, SP nr 2 w Kaszowie – Wyźrał, SP w Kornatce, SP nr 82 w Krakowie, w Krzywaczce, SP w Lipnicy Wielkiej, SP Lisiej Góry, SP nr 21 w Lublinie, SP nr 11 w Mysłowicach, SP Naramie, SP nr 2 w Nowym Sączu, SP nr 2 w Parczewie, SP nr 2 w Pile, SP w Rabie Wyżnej, SP w Rawicy, SP w Rzozowie, SP w Szczyrku, SP nr 50 w Warszawie, SP w Winiarach, SP w Zarzeczu Dużym, G. nr 1 w Jarosławiu, G. nr 2 w Łodzi, G. nr 2 w Malborku, G. nr 2 w Pile, G. nr 2 w Sieradzu, G. nr 2 Szczyrku, G.nr 50 w Warszawie.

Wyjazd zorganizowała pani katechetka Edyta Kantyka-Nabagło a w opiece nad uczniami pomogły pani Bernadetta Biskup i pani Agnieszka Sarna.

Opracowała Iza Zdebska

Foto: Magda Woźny, Gabriela Kaczmarczyk