NASZA SZKOŁA W KONKURSIE „BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ”

W obecnym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do konkursu o tytuł „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”, który rozpoczął się 10 października 2012 r. i trwać będzie do 30 kwietnia 2013 r. Konkurs organizowany jest pod patronatem Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie obyczajach, solidaryzmu społecznego oraz podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.

W ramach konkursu w naszej szkole :

• we wszystkich klasach zostanie przeprowadzona debata uczniowska nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel,
  • uczniowie z klas 0-I wykonają plakaty przedstawiające swoją rodzinę,
  • klasy II-III przygotują prace plastyczne nt. Szkoła moich marzeń oraz wezmą udział w konkursie na najciekawszy album ze zdjęciami o tematyce Moja rodzina,
  • wychowawca klasy IV przeprowadzi ze swoimi wychowankami dyskusję na temat Konflikty w środowisku szkolnym – jak im zapobiegać?,
  • klasy V-VI opracują klasowe regulaminy nt. Bezpieczna przerwa – co zrobić, aby przerwy były bezpieczne i nie były nudne oraz napiszą list do Burmistrza lub Prezydenta dotyczący tego, Co można byłoby zrobić, aby nasza szkoła była szkołą o jakiej marzę?,
  • klasy gimnazjalne przygotują krzyżówkę, której hasłem będą słowa BEZPIECZNA SZKOŁA,
  • przeprowadzone zostaną spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna,
  • wychowawcy klas przeprowadzą serię lekcji wychowawczych dotyczących takich tematów jak:

• Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości.
    • Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.
    • Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić.
    • Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do "paczki".
    • Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność.
    • Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub "eurosieroctwa"; gdzie szukać pomocy.
    • Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia.

Jak widać na naszych uczniów czeka wiele atrakcji i przedsięwzięć związanych z udziałem w tegorocznym konkursie.