WIZYTA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH W NASZEJ SZKOLE

Realizując kolejny punkt konkursu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”, do naszej szkoły zaproszeni zostali przedstawiciele Ratownictwa Medycznego z naszego terenu, tj. pan Piotr Grzechynka oraz pan Wojciech Wilczek.

W dniu 16 listopada opowiadali oni naszym uczniom na czym polega ich praca oraz z jak wielką odpowiedzialnością jest ona związana. Następnie odbyła się projekcja przywiezionego przez nich filmu, który objaśniał podstawy udzielania pierwszej pomocy. Potem, panowie ratownicy demonstrowali – na wybranych uczniach – prawidłowe wykonanie opatrunków w różnych typach urazów oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, zwanej bezpieczną. Nasi goście pokazali nam również jak postępować w miejscu wypadku, w jaki sposób ocenić stan zdrowia ofiary wypadku oraz zaprezentowali, tym razem już przy użyciu fantomów, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową. W dalszej kolejności, uczniowie mieli okazję przekształcić wiedzę teoretyczną w czyn, ćwicząc na fantomach pod czujnym okiem panów ratowników.

Panom ratownikom dziękujemy za bardzo pouczające spotkanie.

Agnieszka Sarna