SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚWIĘTEJ JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKI W JUSZCZYNIE

MUZYCZNA PODRÓŻ PO KRAJACH AMERYKI ŁACIŃSKIEJ Z ZESPOŁEM „KURAKAS”

Co roku nasza szkoła zaprasza w swoje progi muzyków z Łódzkiego Biura Koncertowego „Wirtuoz”. Goszczące u nas zespoły otwierają uczniów na świat dźwięków, prezentując im różne rodzaje muzyki i zapoznając bliżej z instrumentami. W poprzednich latach mogliśmy zgłębiać arkana muzyki filmowej i raczyć nasze uszy melodiami płynącymi z instrumentów strunowych.

Tym razem przyszła kolej na poznanie tradycji, obyczajów, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. 26 listopada 2014 r. w muzyczną podróż po Ameryce Środkowej i Południowej zabrał nas zespół „Kurakas”, co w języku keczua znaczy „wysłannicy Inków”. Polsko-peruwiańskie trio muzyczne tworzą: Rafael Alfaro Alvarado - Peruwiańczyk z pochodzenia, muzyk-samouk, wokalista, Mirko Fernandez Sanchez – podobnie jak Rafael, pochodzący z Peru muzyk-samouk, popularyzator kultury południowoamerykańskich Indian, malarz i przewodnik oraz  Maciej Malec – wirtuoz gry na puzonie, który grając na statkach pasażerskich opłynął kilkakrotnie kulę ziemską poznając muzykę i kulturę różnych krajów, w szczególności Ameryki Południowej.

Już od pierwszych taktów udało się muzykom zawładnąć publicznością składającą się z uczniów klas 0-VI. Muzycy zaprezentowali najpopularniejsze i niezwykle rytmiczne melodie z Peru, Boliwii, Ekwadoru czy Meksyku. Znalazły się wśród nich m.in. „Cumbachero”, „Amazonas”, „La Saya” oraz dobrze wszystkim znane „El Condor Pasa”, Quantanamera, Que Sera, La Cucaracha. Niezaprzeczalnym hitem koncertu okazała się jednak piosenka "Ai Se Eu Te Pego", której refren połączył we wspólnym śpiewie głosy wszystkich zebranych (może z wyjątkiem maluszków). Podczas swojego występu artyści wykorzystali wiele oryginalnych instrumentów muzycznych typowych dla krajów Iberoameryki, takich jak marakasy, djembe, zampona (fletnia Pana), quena, chajchas czy charango (zbliżone wyglądem do gitary). Niewątpliwą atrakcją dla ochotników spośród publiczności była możliwość zagrania na wymienionych instrumentach. Koncert zakończył się popisami umiejętności tanecznych w rytm „Makareny”.

Występ polsko-peruwiańskiego trio to doskonały przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym.  Dostarczył on naszym wychowankom dużo radości i dobrej zabawy, ale też dużą dawkę wiedzy na temat innej kultury.

 Młodzi widzowie pożegnali muzyków gromkimi brawami.

 

Opracowała: Agnieszka Sarna