ZAGROŻENIA W INTERNECIE

Szanowny Rodzicu!!!

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na sposób spędzania przez Wasze dziecko czasu przed komputerem.

W ostatnim czasie głośno jest o nowej grze „niebieski wieloryb”, która zagraża życiu i bezpieczeństwu dzieci i nastolatków. Miała ona swój początek w Rosji, gdzie już ponad setka internautów popełniła samobójstwo. Obecnie W Szczecinie Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie.

Aby ustrzec swoje dziecko od potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu:

1. Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  2. Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie.
  3. Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  4. Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Pomoże Ci w tym system oceny gier PEGI.
  5. Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  6. Upewnij się, ze Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  7. Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  8. Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeżeli tak- koniecznie sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych  sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.