ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

„Nauczmy się tego kraju na pamięć” to hasło, które towarzyszyło uroczystemu apelowi upamiętniającemu 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość miała miejsce 06.05.2015 r., a przygotowali ją uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod kierunkiem swoich pań wychowawczyń: p. Beaty Radwan i p. Danuty Wicherek.

Apel był dla całej społeczności szkolnej doskonałą lekcją historii, która przypomniała o wydarzeniach majowych z 1791 roku. Dzięki niej utrwaliliśmy w pamięci główne postanowienia pierwszej polskiej konstytucji i dowiedzieliśmy się, że jej ustanowienie podnosiło ówczesne polskie społeczeństwo na duchu, bo oznaczało odradzanie się naszej Ojczyzny, świadczyło o jej wewnętrznej sile, dawało Polsce szansę na odzyskanie niezależności politycznej.

Świadome i kulturalne uczestnictwo w tej szkolnej uroczystości było też hołdem oddanym twórcom ustawy rządowej, którzy byli Polakami z krwi i kości, wielkimi patriotami.

Podczas apelu wysłuchaliśmy pięknych pieśni patriotycznych, związanych z obchodzonym świętem, takich jak „Mazurek 3 Maja”, „Polonez na 3 Maja”, „Rotę”, natomiast ucztą dla oczu był wspaniale zatańczony przez gimnazjalistów polonez.

Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Opracowała: Agnieszka Sarna