DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JUSZCZYNIE

W środę, 10 czerwca 2015 r. dzieci ze szkoły podstawowej, zarówno te młodsze z oddziałów 0-III, jak i te nieco starsze z klas IV-VI uroczyście obchodziły Dzień Patrona. Od 1998 roku Szkole Podstawowej w Juszczynie patronuje szczególna postać – cicha, skromna, szczególnie wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka – Św. Jadwiga Królowa Polski. Wspaniały wzór do naśladowania. Nie tylko dla dzieci.

Uroczysta Msza Święta dla naszych dzieci była pierwszym punktem bogatego programu zaplanowanego na ten wyjątkowy dzień. Eucharystii towarzyszył sztandar szkoły podstawowej.

Po Mszy Świętej aula szkolna zapełniła się maluchami z przedszkola i z klas 0-III. Tam w akcję wkroczyła pani Ewa Bogdan, która czuwała nad sprawnym przebiegiem imprezy. Na początku dzieci odśpiewały hymn szkoły „Cicha, skromna, zamyślona”, a następnie zostały zaproszone do obejrzenia prezentacji multimedialnej poświęconej życiu i działalności Św. Jadwigi. W dalszej części uroczystości zespoły klasowe przystąpiły do recytacji wierszy o swojej Patronce. Wszystkie klasy spisały się na medal pięknie deklamując wyuczone na pamięć utwory. A na zakończenie mała niespodzianka. Dzieci z klas I-III uczęszczające na zajęcia dodatkowe „Od rytmiki do tańca” zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Piękne stroje (wykonane samodzielnie przez uczniów), ciekawe układy kroków, wyczucie rytmu – oj, było co oglądać. Zajęcia prowadzone są w ramach innowacji edukacyjnej przez panie: Beatę Pacygę i Halinę Wilczek.

Po maluchach aulę przejęły dzieci z klas IV-VI. Zostały one zaproszone do świętowania przez panie: Beatę Bałos, Magdalenę Rączkę i Agnieszkę Sarnę, które przygotowały dla nich szereg atrakcji. Na wstępie uczniowie oddali hołd Patronce w dniu Jej święta śpiewając hymn szkoły do akompaniamentu pani Haliny Wilczek. Następnie dzieci obejrzały krótką inscenizację pt. „Stópka Królowej Jadwigi” w wykonaniu grupy misyjnej prowadzonej przez panią Dorotę Kozieł. Potem nadszedł czas na przybliżenie naszym dzieciom życia i działalności Św. Jadwigi. Obraz połączony ze słowem był strzałem w dziesiątkę, bo skutecznie przyciągnął uwagę uczniów, którzy ze skupieniem słuchali lektorów i oglądali kolejne slajdy prezentacji multimedialnej. Dalsza część imprezy miała charakter konkursu. Klasy rywalizowały ze sobą w trzech kategoriach: najpiękniejsza recytacja wiersza o Patronce szkoły, konkurs wiedzy dotyczący Jej życia oraz najbarwniejszy orszak królewski. Z przyjemnością informujemy, że w konkursie zwyciężyła klasa IV, zaraz za nią znalazła się klasa V b, trzecie miejsce zajęła klasa V a, natomiast klasa VI zdobyła wyróżnienie.

Gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą zabawę!

Podziękowania należą się również dziewczynkom z gimnazjum: Faustynie Uczniak, Gabrieli Bogacz i Marioli Miśkowiec za nieocenioną pomoc w prowadzeniu uroczystości.

Agnieszka Sarna