NA WAWELU

Edukacyjna wycieczka czwartoklasistów do Krakowa zorganizowana 27.10.2015r. była ciekawą, choć dosyć trudną lekcją historii. Punktem docelowym wyjazdu było Wzgórze Wawelskie, na które dotarliśmy wczesnym, mglistym porankiem.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Katedry, najważniejszej świątyni Rzeczypospolitej, gdzie począwszy od Władysława Łokietka, koronowano prawie wszystkich polskich królów. Zwiedziliśmy też krypty grobowe- miejsce spoczynku wieszczy narodowych (Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego) oraz najwybitniejszych przywódców (tu m.in. spoczęli: Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Lech i Maria Kaczyńscy). Dotarliśmy także na wieżę z ważącym ok.12 ton dzwonem Zygmunta, którego głos rozlega się w czasie ważnych uroczystości państwowych i kościelnych. Podobno dotknięcie jego serca gwarantuje spełnienie marzeń, a dziewczętom wróży szybkie zamążpójście.

Z Katedry Wawelskiej przez opromieniony słońcem renesansowy dziedziniec przeszliśmy do Zamku Królewskiego. Panie przewodniczki zaprosiły nas do przechadzki po reprezentacyjnych komnatach. Mogliśmy na żywo podziwiać m.in. słynną kolekcję arrasów powstałych w XVIw., które opisywaliśmy na lekcjach polskiego i oryginalną dekorację sufitu Sali Poselskiej, jaką stanowią rzeźbione w drewnie i barwnie malowane głowy mieszczan krakowskich .

Piękne meble, błyszczące, kamienne posadzki, kasetonowe stropy,  ściany wysłane kurdybanami czy bogato zdobione, marmurowe portale sprawiły, że na niecałe sześćdziesiąt minut mogliśmy przenieść się w odległą przeszłość i poczuć niecodzienną atmosferę królewskiej rezydencji.

B.Bałos