Z ŻYCIA PRZEDSZKOLAKA!

W piątek 6 maja grupa maluszków z oddziału przedszkolnego wybrała się na wycieczkę w ramach wdrażanej innowacji pedagogicznej „Mali przyjaciele przyrody”. Naszym celem było zwiedzanie Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Parku Czarnego Daniela w Zawoi. W Ośrodku BPN odbyliśmy spacer ścieżką edukacyjną, zwiedziliśmy ogród zmysłów oraz stałą wystawę. Wzięliśmy udział w prezentacji multimedialnej przybliżającej nam walory babiogórskiej przyrody, a na koniec bawiliśmy się w odgadywanie zagadek o zwierzętach.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy „Park Czarnego Daniela”.  W gospodarstwie agroturystycznym u państwa Kudzia hodowane są sarny, jelenie, lamy, daniele, owce i niezwykle rzadki okaz jelenia białego. Wszystkie te zwierzęta można oglądać z bliska z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa, które gospodarze szczegółowo omówili z dziećmi przed zwiedzaniem. Pani Ewelina niezwykle barwnie opowiadała o zwyczajach zwierząt leśnych i hodowlanych, bawiła ciekawostkami przyrodniczymi, autentycznymi historyjkami z życia jeleni i danieli. Przedszkolaki z uwagą oglądali poroża, zadawali pytania. Zwierzęta przyzwyczajone do odwiedzających chętnie zjadały podawaną im na wyciągniętej dłoni kukurydzę. Ulubienicą wszystkich stała się sarenka Basia, która nie tylko, że przejawiała ogromny apetyt ale też pozwalała się głaskać swobodnie spacerując pomiędzy dziećmi. Ten bezpośredni kontakt ze zwierzętami wywarł na dzieciach duże wrażenie, ze smutkiem opuszczali ten piękny, leśny zakątek.

Katarzyna Stopka